Počet výsledků: 11

Otevřít filtraci

Distribuce léčiva (angl. drug distribution) je cesta léčiva ze systémového oběhu do různých orgánů a tkání v těle. Do různých orgánů / tkání se mohou dostat různé dávky léčiva, a léčivo v nich může zůstat různě dlouhou dobu (v závislosti na propustnosti krevních cév, průtoku krve daným orgánem či tkání apod). Viz také léčivá látka, farmakokinetika.

Léčivo je jiný název pro léčivou látku.

Exkrece léčiva (angl. drug excretion) je odstranění léčiva a/nebo jeho metabolitů z organismu. Některá léčiva jsou totiž před vyloučením z těla přeměněna na jiné látky (viz metabolismus léčiva), jiná jsou z velké části vyloučena v nezměněné podobě. Viz také léčivá látka, farmakokinetika.

Léčivé přípravky neboli léky nejsou běžnými výrobky (či obchodním artiklem) a zacházení s nimi podléhá specifickému režimu a podmínkám stanoveným právními předpisy České republiky i Evropské unie, současně i dohodám v rámci mezinárodního práva, jejichž hlavním účelem je ochrana veřejného zdraví i zdraví jedince prostřednictvím zajištění kvalitních, bezpečných a účinných léčiv. Léčivým přípravkem je látka nebo kombinace látek prezentovaná s tím, že má léčebné nebo preventivní vlastnosti v případě onemocnění lidí nebo zvířat, nebo látka nebo kombinace látek, kterou lze použít u lidí nebo podat lidem, nebo použít u zvířat či podat zvířatům, a to buď za účelem obnovy, úpravy či ovlivnění fyziologických funkcí prostřednictvím farmakologického, imunologického nebo metabolického účinku, nebo za účelem stanovení lékařské diagnózy. Léčivé přípravky procházejí před svým uvedením na trh registračním řízením, v jehož rámci je hodnocena jakost, bezpečnost a účinnost přípravku ve vymezených léčebných či preventivních indikacích. Za uvedení bezpečného a kvalitního léčivého přípravku na trh v České republice odpovídá Státní ústav pro kontrolu léčiv. Léčivé přípravky se skládají z léčivých látek a pomocných látek.

Absorpce léčiva (angl. drug absorption) je cesta léčiva z místa podání do systémového oběhu. Na absorpci léčiva má vliv jak způsob podání (např. polykáním, zavedením čípku apod.), tak léková forma (tableta, sirup apod.). Absorpce léčiva přímo souvisí s jeho biologickou dostupností: je-li léčivo podáno intravenózně (do žíly), jeho biologická dostupnost je 100 %. Je-li však léčivo podáváno jinými cestami než intravenózně, je jeho biologická dostupnost obecně nižší (např. proto, že ne všechen lék se stačí vstřebat z trávicího traktu, část léčiva je metabolicky odbourána ještě předtím, než se dostane do zamýšleného místa účinku apod.). Viz také absorpce, léčivá látka, farmakokinetika.

Metabolismus léčiva (angl. drug metabolism) je přeměna léčiva v těle na jiné látky. Některá léčiva jsou v těle metabolickými dráhami přeměněna na jiné látky (tzv. metabolity), které mohou být farmakologicky neaktivní, nebo se jejich farmakologická aktivita liší od aktivity původního léčiva. Některá léčiva – tzv. proléčiva – jsou záměrně podávána ve farmakologicky neaktivní formě, a teprve metabolickou přeměnou v organismu z nich vzniká farmakologicky aktivní léčivo. Viz také metabolismus, léčivá látka, farmakokinetika.

Léčivá látka, léčivo neboli účinná látka je složka léčivého přípravku, která je nositelem jeho léčebných účinků. Hlavní funkcí léčivé látky je působit svým účinkem na lidský organismus. Viz také pomocná látka a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz léčivo, léčiva apod.

Protinádorová léčiva nebo jen zkráceně „protinádorové léky“ jsou obecně jakákoli léčiva, které se používají při léčbě zhoubných nádorů. Existuje velké množství protinádorových léčiv, proto je odborníci třídí do různých skupin (například alkylační cytostatika, antimetabolity, checkpoint inhibitory, inhibitory kináz, inhibitory PARP, inhibitory přenosu signálu, inhibitory topoizomeráz, platinová cytostatika, taxany apod.). Nejsou to tedy zdaleka jen chemoterapeutika. Viz také léčivo, protinádorová léčba.

Odborný pracovník v laboratorních metodách a v přípravě léčivých přípravků vykonává laboratorní činnost v rámci diagnostické péče, vyšetřování a měření složek životních a pracovních podmínek, v přípravě léčivých přípravků, v zařízeních transfúzní služby, nebo v rámci asistované reprodukce. Práce odborného pracovníka v laboratorních metodách a v přípravě léčivých přípravků se řadí mezi nelékařská zdravotnická povolání. Viz také léčivý přípravek.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) je organizační složkou státu, jeho nadřízeným orgánem je Ministerstvo zdravotnictví České republiky. Ústav působí v oblasti regulace léčiv a zdravotnických prostředků v souladu s právními předpisy a mezinárodními dohodami. Posláním ústavu je zajistit, aby v ČR byla dostupná pouze kvalitní, účinná a bezpečná humánní léčiva, a aby byly používány pouze bezpečné a funkční zdravotnické prostředky. Viz také léčivo.

Zobrazeno 1 až 10 z 11

Počet výsledků